Kto może zgłaszać swoje pomysły?
Zapraszamy do współtworzenia projektów mieszkańców Kołobrzegu i regionu, artystki i artystów, instytucje samorządowe oraz organizacje pozarządowe z Pomorza Zachodniego, ale także z całej Polski i Europy. Czekamy na propozycje od osób indywidualnych (bez względu na wiek), instytucji, osób prowadzących działalność gospodarczą, przedstawicieli trzeciego sektora. Możesz zgłosić pomysł samodzielnie bądź w ramach współpracy z grupą znajomych.
Do kogo powinny być skierowane projekty towarzyszące ESK?
Działania powinny być skierowane do mieszkańców Kołobrzegu, ale także do szerokiej publiczności europejskiej. Dla podmiotów miejskich działających w dziedzinie kultury wymiar europejski oznacza tworzenie nowych i trwałych partnerstw z podmiotami aktywnymi w dziedzinie kultury z innych krajów. Działania powinny przyciągnąć także międzynarodową publiczność (osobiście lub online).
Co mam zrobić, żeby zgłosić swój projekt?
Na tym etapie, by zgłosić swój projekt, wystarczy wypełnić prosty formularz dostępny na stronie k2029.eu. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub problemów skontaktuj się z nami mailowo, pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Jakie projekty można zgłaszać?
Czekamy na pomysły wydarzeń i inicjatyw o charakterze kulturalnym i społecznym, które będą się wiązały z jednym z ośmiu obszarów Re:Generacji – tożsamość, natura, miasto, wspólnota, dialog międzypokoleniowy, ciało, edukacja oraz kultura. Nie wahaj się proponować działań przekraczających dotychczasowy horyzont swoich możliwości. Czekamy na pomysły śmiałe, wizjonerskie i ambitne, zarówno te lokalne, jak i te realizowane na skalę międzynarodową.
Czy można zgłosić kilka projektów?
Tak, nie ma ograniczeń co do liczby zgłaszanych projektów.
Kiedy będą realizowane zwycięskie projekty?
Część pomysłów będzie realizowana już w 2024 roku jako element starań Kołobrzegu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Najciekawsze projekty zostaną uwzględnione w przygotowywanej przez nas aplikacji. Nie wykluczamy też możliwości realizacji części z pomysłów bez względu na to, czy uda nam się zakwalifikować do kolejnego etapu.
Nie mieszkam w Kołobrzegu. Czy mogę zgłosić swój projekt?
Tak, Twoje miejsce zameldowania i / lub pobytu nie stoi na przeszkodzie. Ważne, by Twoja propozycja łączyła się z Kołobrzegiem. Otwieramy się na pomysły i energię osób oraz instytucji z całej Polski i Europy, ponieważ tworzymy bardzo uniwersalny program. Zapraszamy podmioty z tych miast, które były już Europejskimi Stolicami Kultury, lub tak jak Kołobrzeg biorą udział w konkursie.
Czy zgłoszony przeze mnie projekt musi odbywać się w Kołobrzegu?
Projekt musi być związany z Kołobrzegiem, ale nie musi się do niego ograniczać.
Czy można zgłaszać pomysły, które były już wcześniej realizowane?
Tak, można zgłaszać pomysły, których format został już sprawdzony w innych miejscach, o ile będą one tym razem powiązane z Kołobrzegiem. Można również zgłaszać projekty realizowane w ramach programów współpracy czy platform (w tym europejskich).
Czy zgłoszony przeze mnie projekt może dotyczyć kilku obszarów Re:Generacji?
Tak, mamy świadomość, że część obszarów Re:Generacji wzajemnie się przenika. Na etapie wypełniania formularza zaznacz wiodący obszar.
Mam problemy ze złożeniem wniosku przez stronę internetową. Czy mogę złożyć wniosek w wersji papierowej?
Zgłoszenia przyjmujemy tylko przez formularz online. Jeśli masz problem techniczny, skontaktuj się z nami, pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Na jak duży grant mogę liczyć?
Wypełniając formularz, wybierasz przedział budżet dla swojego pomysłu. Jeżeli zainteresuje nas Twój pomysł, to na kolejnym etapie konsultacji będziemy omawiać pomysł bardziej szczegółowo, w tym także kwestie finansowe. Nie wykluczamy, że osoby z Polski i Europy zaprosimy osobiście do Kołobrzegu, by wspólnie wypracować ostateczną wersję działań. Nasze działania chcemy opierać na partnerstwie i transparentnej współpracy.
Czy muszę mieć finansowy wkład własny, aplikując do programu?
Na tym etapie wkład własny nie jest wymagany. Poszukujemy inspirujących pomysłów. Ich finansowanie będziemy omawiać na kolejnych etapach naszych prac.
Kto będzie oceniał mój pomysł?
Pomysły oceniać będzie zespół przygotowujący aplikację Kołobrzegu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Planujemy przegląd propozycji w szerokim gronie osób. Nie wykluczamy, że będziemy przed podjęciem decyzji kontaktować się z autorami i autorkami projektów, prosząc o dodatkowe informacje.
Jakie są kryteria wyboru zwycięskich projektów?
Szukamy przede wszystkim pomysłów, które będą wiązać się z ośmioma obszarami Re:Generacji. Preferowane będą pomysły innowacyjne, odważne, o europejskim charakterze oraz inicjatywy aktywizujące lokalne środowisko. Więcej na temat naszej wizji Europejskiej Stolicy Kultury znaleźć można na głównej stronie k2029.eu oraz na portalach społecznościowych.
Kiedy będą wyniki i gdzie je znajdę?
Zwycięskie projekty ogłosimy jeszcze w 2023 roku, ale z autorami najciekawszych pomysłów będziemy kontaktować się już wcześniej, by wspólnie wypracować ostateczny kształt projektu. Każda osoba i instytucja, która się do nas zgłosi, otrzyma odpowiedź – niezależnie od wyniku. W takiej informacji znajdzie się uzasadnienie naszej decyzji.
Czy zgłaszając projekt, przekazuję prawa do jego realizacji organizatorom naboru?
Nie, prawa do pomysłu pozostają przy osobie / podmiocie, która / który go zgłasza. Jeśli będziemy zainteresowani Twoim pomysłem, skontaktujemy się i uzgodnimy warunki wspólnej realizacji.
Na stronie nie ma odpowiedzi na moje pytania. Gdzie mogę szukać pomocy?
Napisz do nas na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Dodamy tutaj Twoje pytania i na nie odpowiemy!